Hurá do bazénu!
Není snad na světě člověka, který by se rád nekoupal. Jsou samozřejmě výjimky, ale na ty nebudeme brát ohled. Každý běžný člověk se koupe rád, nebo ve vodě relaxuje. Jen tak, bez cíle. Proto je třeba urychleně provést kontrolu všeho, co s koupáním souvisí, aby bylo vše pěkně nachystáno a když už to půjde, jen hupnout do vody.
Hlavní věc je kontrola filtru. Protože ten je se skimmerem nejdůležitějším činidlem. Bez něj by se za nějakou dobu voda zakalila a byla by k nepoužití. Filtr tak zachytí veškeré drobnější nečistoty. Proto je jeho kontrola důležitá a je jedno, zda máte pískový, nebo ten druhý, kartušový. Kontrolu potřebují oba stejně.
V případě pískové filtrace je třeba ji pro jistotu rozebrat. Tedy ne šroubek po šroubku na součástky, ale jen tak, abychom se dostali k náplni. Samozřejmě, pokud tam máte písek první rok, tak to nutné není, ale v každém případě tím ničemu neuškodíte. Písek je třeba vysypat a pořádně propláchnout. Tím se vlastně obnoví jeho „čistící“ schopnost a bude pracovat, jak má.
Proč je slovo čistící v uvozovkách? Protože on sám o sobě v podstatě nic nečistí, ale jen zadržuje. Má totiž zrnka. To jste si jistě povšimli. A tyto zrníčka mají hrany a dírky. Pomocí mikroskopu byste to krásně viděli. Nu a to je základní předpoklad pro to, aby byly drobné nečistoty zachyceny. Filtrace tak vlastně nasává pomocí čerpadla vodu, tedy tu znečištěnou a pomocí téhož ji vrací zpět, ale již čistou.
Samozřejmě ani tato, ani kartušová filtrace neumí zadržet mikroskopické částice toho, co ve vodě nechceme ani omylem. Na to už je jiný sluha a to je chemie. I když ji nemáme rádi, zde je to skoro nutností. Můžeme se obejít bez chloru, takzvanou bezchlorovou chemií, ale ona jako taková tam být musí. Písková filtrace prostě nedokáže zázraky. Když se však o ni staráme, jak se patří, udělá nám svou službu dokonale.